EN

KOBIETY MOCY


KOBIETY MOCY to cykl 29 portretów i rozmów w postaci książki z kobietami mieszkających we współczesnej Polsce praktykującymi alternatywne formy duchowości. Są wśród nich uzdrowicielki, szeptunki, wizjonerki, wiedźmy, przewodniczki duchowe oraz artystki.

Ich działalność można by określić jako "wiedźmowanie", czyli posługiwanie się wiedzą czerpaną z kontaktu z naturą, z poznania intuicyjnego i opartą na wierze w moc rytualnych praktyk i przedmiotów.

Sportretowane kobiety reprezentują róşne nurty pogańskiej duchowości jak Asatru, Wicca, animizm, rekonstrukcjonizm celtycki, druidyzm czy rodzimowierstwo słowiańskie, a takĹźe własne autorskie systemy duchowości. Wiedzę zdobywają od nauczycieli i przewodnikĂłw/przewodniczek duchowych np. z Nowej Zelandii, czy od Indian północnoamerykańskich i szamanĂłw peruwiańskich. Nawiązują rĂłwnieĹź do tradycji słowiańskiej i szamanizmu azjatyckiego. WspĂłlnym mianownikiem ich wierzeń i przekonań jest podkreślanie wagi związku człowieka z naturą, ktĂłrej uosobieniem jest mityczna władczyni – Matka Ziemia.

 

Kobiety Mocy ukazane są w reprezentacyjnych, rytualnych strojach ozdobionych biĹźuterią mającą znaczenie magiczne, niektĂłre przedstawione są z atrybutami w dłoniach: piĂłrami, kamieniami, muszlami, bębnem szamańskim, ziołami, mieczem, sierpem, magicznymi figurkami i innymi przedmiotami przypominającymi insygnia krĂłlewskie.  

 

Katarzyna Majak spotykała się z kolejnymi kobietami (w wieku od trzydziestego do niespełna dziewięćdziesiątego roku życia) wyróżniającymi się działalnością i osobowością w środowiskach pogan lub chrześcijan prawosławnych, wśród których przetrwały starosłowiańskie tradycje. Prowadziła z nimi rozmowy, które spisała, by wraz z portretami mogły z czasem trafić do rąk czytelników w postaci książki. Przeznaczeniem portretów jest jednak przede wszystkim ekspozycja w galeriach sztuki i spotkanie twarzą w twarz z widzem.
 

Agnieszka Ĺťechowska

Kontakt z Katarzyną w sprawach książki i projektu: womenofpowerbook@gmail.com
Portrety zrealizowane (w części) dzięki wsparciu MKiDN